periferinis matymas kaip ji lavinti ir kam mums jis

Periferinis matymas yra svarbi regos funkcija. Tai yra matomas regos laukas nejudinant akies obuolio. Mes dažnai neįvertiname šios funkcijos svarbos, nes nežinome šios žmogaus funkcijos panaudojimo praktikoje.

Kas yra periferinis matymas ir jo prasiplėtimas gana neblogai atvaizduota filme „Šalutinis efektas“ (angl. Limitless) šio video 1:46 – 2:06 etape. Žinoma tai hiperbolizuota periferijos praplėtimo versija, bet filmo kūrėjai būtent tą ir norėjo pabrėžti šioje vietoje:

Kur panaudojamas išlavintas periferinis matymas

Panaudojimo sričių labai daug. Turbūt viena iš populiariausių – tai greitam skaitymui. Standartinis mūsų skaitymas, kaip mus mokė mokykloje, tai vienu žvilgsnio užlaikymu perskaityti vieną skiemenį (pirma klasė). Sekantis etapas – vienu pažiūrėjimu perskaityti žodį, kas skaitė daugiau, išlavėjo perskaityti vienu žvilgtelėjimu du žodžius. Bet mokykloje niekas nemokino, kad yra žymiai daugiau etapų – sekantis pastraipa ir paskutinis etapas vienu žvilgtelėjimu perskaityti visą knygos puslapį. Ir tai ne iš fantastikos serijos. Tiesiog reikia daug praktikuotis ir tikrai pavyks. Vienas iš labai svarbių greito skaitymo kriterijų yra periferinis matymas, kuris nuolat yra lavinamas, juk negalite perskaityti viso puslapio, kol Jūsų periferija neišsiplėtusi ir dar nematote žodžių kraštuose.

Esu pastebėjęs, kad žmonės turintys silpnai išlavintą periferinį matymą važiuodami automobiliu nepastebi ženklų. Taip yra todėl, kad sutelkiamas dėmesys į kelią, automobilius, o regimajame lauke ženklas yra nematomas, dėl to reikia papildomai nukreipti akis į kelio ženklą kas reikalauja papildomų pastangų. Taip pat žmonės su išvystytu periferiniu matymu pastebi daugiau detalių, nes jie matymo lauke mato daugiau informacijos.

Kaip nusistatyti savo periferinį matymą

  1. Pasiimkite bet kokią knygą.
  2. Pažymėkite knygos viduryje tašką su pieštuku ar tušinuku.
  3. Sufokusuokite savo žvilgsnį į tašką.
  4. Nejudindami akies obuolio pabandykite įskaityti aplinkui esančias raides.
  5. Kiek aplinkui raidžių matote?

Šis pratimas taip pat naudojamas ir periferijos plėtimui. Žiūrėkite į tašką ilgai ir bandykite perskaityti kuo daugiau teksto aplinkui. Tik atlikdami pratimą labai gerai pajauskite save ar akis neįsitempia, pradžiai pakanka ir minutės darbui, po to jeigu jaučiatės komfortiškai bandykite laiką ilginti. Aš pamenu vienu metu šią praktiką atlikinėjau labai intensyviai ir man trūko kraujagyslė akyje. Žinoma ji užgijo ir viskas dabar gerai, bet nereikia persistengti ir žaloti savo kūno. Visi akių pratimai turi būti atliekami be akių įtampos, jeigu tik pajautėte menkiausią įtampą akyje iš karto nutraukite pratimą. Akims atpalaiduoti galite naudoti palmingą.

Kaip plėsti periferinį matymą (Schulte lentelės)

schulte lentelesŠi technika man labiausiai patinka. Tai lentelė kuri yra 5×5 (standartinė) ir jos kiekvienoje celėje yra skaičius nuo 1 iki 25. Atsispausdinkite ant lapo tokio tipo lentelių su įvairias skaičių išdėstymais. Kaip dirbti su Schulte lentele:

  1. Pasidėkite priešais save šią lentelę.
  2. Sufokusuokite savo žvilgsnį į vidurinį lentelės skaičių/langelį.
  3. Nejudindami akies obuolio ir lentelės suraskite skaičių 1, po to 2, po to 3 ir taip iki 25.

Jeigu šis pratimas pavyksta labai lengvai, padidinkite lentelę (6×6, 7×7…) arba paartinkite atstumą ir bandykite dar kartą. Turite rasti optimalų savo variantą, kad nebūtų taip lengva ir nebūtų per sunku (nepatirtumėte įtampos). Po kiek laiko pastebėjus, kad progresuojate galite pradėti po truputį sunkinti užduotį.

Patarimas užstrigus: labai dažnai būna, kad lengvai randate daugelį skaičių, bet kartais įvyksta pastrigimas ir nepavyksta surasti vieno ar keleto skaičių. Tokiu atveju truputį sudrebinkite lapą, pamatysite, kad po šio veiksmo žymiai greičiau pavyksta surasti sekantį skaičių. Taip įvyksta dėl aklųjų zonų arba dėl atpažinimo funkcijos mažo išlavinimo, bet su lauku rezultatai tik gerės.

Taip pat galite naudoti Apps‘ą, kad ir šį Schulte Tables ar kokį kitą.

1 4933

Parašykite komentarą