naturalus-augalinis-maistas

Atsisakius pridėtinių skonių ir skonio stipriklių į maistą, reikėtų rinktis neperdirbtus maisto produktus. Pradėjęs sveikiau maitintis, vieną žiemą prisipirkau daržovių ir vaisių. Valgau ir jaučiu, kad brokolis suvytęs, nuo obuolio gali nulupti žievę kiek jis apipurkštas ir tai nėra didžiausia problema, nes tai akivaizdūs dalykai. Didžiausia problema yra genetikoje, pašaruose ir pesticiduose. Kai įsigiliname į tai – suvokiame, kad standartinėje parduotuvėje galimų pirkti produktų sumažėja iki keleto.

Genetiškai modifikuotas maistas

naturalus-augalinis-maistasGenetika puiki sritis, bet staigios modifikacijos nenatūralios žiūrint iš evoliucijos prizmės. Gamta sugeba tai atlikti profesionaliau už mus ir palengva, nekeliant daug streso. Mūsų valgomas maistas evoliucionuoja labai lėtai prisitaikydamas prie esamų sąlygų, taip pat mūsų organizmas adaptuojasi po truputį prisitaikydamas prie pakitusio maisto.

Kukurūzų auginimo būdai – augintojų tikslai užauginti kuo daugiau žaliavos kvadratiniame metre, nes taip pelningiau, tada sugalvojo, kad reikia genetiškai modifikuoti burbuoles, kad jos būtų didesnės. Pavykus tai padaryti visi džiaugėsi didesniais pelnais, bet po to suveikia žmogaus savybė – godumas, juk mums reikia dar. Po to burbuoles pavyko padidinti dar labiau, bet to nebuvo gana – didino tol kol augalas neatlaikydavo tokio dydžio burbuolių ir jos užaugę nulūždavo. Šią „problemą“ išsprendė labai kūrybiškai – sumažino augalo aukštį, kad jis pajėgtų atlaikyti didesnę burbuolę. Bet to vis tiek negana – tada dar augalą „padarė“ atsparų parazitams ir kenkėjams… Kai padaro maistą atsparų nuo gyvūnų man visada iškyla klausimas: „jeigu net parazitai neėda šio augalo, tai kuo gali šis augalas būti naudingas mums?“

Green desert


Auginant derlių būtų patogu neturėti piktžolių – piktžoles puikiai naikina plačiai žinomas chemikalas „Roundup“, tik purškiant jį sunaikinamas ir pats augalas. Viena iš naudojamų primityvių technikų – prieš imant derlių išpurškiamas nedidelis kiekis šio chemikalo, kad nuvystų lapai, kadangi augalas neskiria jėgų lapų auginimui, per keletą savaičių pvz.: kukurūzo burbuolė užauga žymiai didesnė. Pelninga, bet tokiu būdu šis chemikalas tiesiogiai patenka ant auginamo maisto.

Pasitelkiant genetiką kilo idėja modifikuoti augalus, kad jie būtų atsparūs „Roundup“. Tokiu auginimo būdu auginama tik modifikuotos kultūros, kurios atsparios šiam chemikalui, o kai jis purškiamas dideliais kiekiais išnaikinama visos kitos piktžolės. Iš pirmo žvilgsnio atrodo puiku, nes auginama kultūra lengvai auga. Bet tiriant peles, kurioms davė šio maisto jos turėjo labai daug vėžinių auglių (2012 metų straipsnis). Taip pat šioje žemėje niekas daugiau negali augti išskyrus modifikuotus augalus, todėl daug kas vadina šiuos laukus „žaliosiomis dykumomis“ (angl. green desert). Beje Lietuvoje šis chemikalas vis dar laisvai prekiaujamas parduotuvėse.

Kaip išsirinkti sveiką maistą

Manau geriausias augalinis maistas yra užaugintas pačių žmonių. Kadangi mes mokam už kilogramą, anksčiau ar vėliau suveikia godumas, kuris veda prie efektyvesnių, bet nesveikų auginimo būdų. Turėti nuosavą šiltnamį šiomis dienomis ne hobis ir ne močiučių užsiėmimas, o tiesiog noras maitintis sveikai.

2 1998

Parašykite komentarą