iprotis

Visus veiksmus mes atliekame arba sąmoningai arba nesąmoningai. O ar kada susimastėte kodėl atliekate tam tikrus veiksmus nesąmoningai? Pasigilinus giliau išaiškėja tam tikros ankstesnės patirtys ir aiški priežastis kodėl. O kodėl Jūs vis tai dar darote? Atsakymas paprastas – nes įprotis susiformavo.

iprotisKnyga pakeitusi mano supratimą

Nuoširdžiai rekomenduoju perskaityti knygą Charles Duhigg „Įpročio galia“. Ši knyga pakeitė mano suvokimą į mūsų įpročius. Po jos žymiai dažniau atkreipdavau dėmesį į savo ir kitų įpročius. Vėliau pamačiau, kad dauguma žmonių sprendimų yra vedami įpročių. Tada kyla klausimas „kodėl?“, juk žmogus sąmoninga būtybė.

Sąmoningumas

Mes aiškiai suvokiame, kad esame sąmoningi ir turime protą, bet ar juo dažnai vadovaujamės? Kartais atrodo, kad nuolat vadovaujamės, bet per dieną tiek daug visko įvyksta, kad mes net vakare visko apgalvoti nespėjame, ką kalbėti apie sąmoningą sprendimą kiekvieną minutę.

Valia

Turėdami blogą įprotį mes visada pagalvojame: įprotis blogas, taigi jį reiktų keisti. Imam ir keičiam, bet po kažkiek laiko pastebime, kad vėl darome tą patį. Kodėl? Todėl, kad norint pakeisti įprotį reikia naudoti valią. Valia, tai ribotas vidinis resursas kurį išnaudojus mes daugiau ja nebesivadovaujame, taigi taip mes grįžtame prie pradinių senų įpročių.

Kaip pakeisti įprotį naudojant valią

Reikia užsibrėžti tikslą ir jį vykdyti ~20 dienų. Tokia teorija. Praktiškai pabandžius, dažnu atveju, reikia daugiau dienų. Asmeniškai aš jaučiu įpročio pasikeitimą po keleto mėnesių. Darant tai nuolat, susiformuoja stipresnis įprotis, kuris jau nebereikalauja papildomų valios pastangų. Taip mes keičiamės.

Turiu daug blogų įpročių, noriu juos keisti

Čia yra didžiausi spąstai. Daug įpročių pakeisti neįmanoma, nebent turite išlavintą valią, kurios pakaks visiems įpročiams pakeisti, bet tai turite suvokti ir pamatuoti. Dažniausiu atveju grįžtama prie senų įpročių ir teigiama, kad įpročio pakeisti nepavyko. Pradžiai pabandykite dirbti su vienu įpročiu, jeigu jį pavyks pakeisti galima pabandyti dirbti su daugiau, po kiek laiko suvoksite kiek valios pastangų tam galite skirti ir kiek pavyksta pakeisti įpročių per tam tikrą laiką.

Pvz.:
Suprantu, kad sveriu per daug, nesveikai maitinuosi, nesportuoju: nuo rytojaus laikysiuosi dietos ir sportuosiu 4 kartus savaitėje. Kiek kartų girdėjote tokį pasakymą iš savęs ar savo pažįstamų? Ir kiek jų tapo geresnės fizinės išvaizdos/savijautos po vienerių metų? Dažnu atveju 99% po metų atrodo ir gyvena taip pat. Kodėl? Kaip efektyviai keisti? Taisyklė paprasta – kaip ir minėjau anksčiau. Keisti reikia po vieną įprotį, arba kitaip sakant, po labai nedaug, bet keisti reikia visam laikui, tik tada rezultatai bus puikūs. Geriau keturis kartus į savaitę ryte padarykite lengvą mankštą ir pusryčiams valgykite sveiką patiekalą. Daugiau nieko nekeiskite, tai padaryti bus paprasta, o jeigu tik laikysitės šių paprastų pasikeitimų, labai nustebsite kaip atrodysite ir jausitės po 6mėn.

Kodėl įpročiai tokie nepaslankūs?

Mes teigiame, kad esame mąstančios būtybės ir, kad turim aukščiausią protą šioje žemėje – tas tiesa. Bet taip pat tiesa yra tai, kad mūsų loginis protas dar tik kūdikystės stadijoje palyginus su visomis kitomis dalimis. Nuo gyvybės atsiradimo iki beždžionės mes evoliucionavom ~4 milijardus metų, o nuo beždžionės iki žmogaus ~2 milijonus metų. Žiūrint iš šiandienos pozicijos atrodo, kad mūsų proto evoliucija juda labai greitai, bet palyginus su visa evoliucijos istorija, tai mums dar daug ką reikia nuveikti, kad bent išlygintumėme taškus.

 

3 2173

Parašykite komentarą