valia

Wiki teigia, kad tai sąmoningas savo veiksmų valdymas. Turbūt tai oficialus apibrėžimas, tik man nuolat kildavo klausimai: o kam ji mums? Kodėl jos kartais pritrūksta?

valiaValios trūkumas

Nepamenu kur skaičiau mokslinį eksperimentą kur buvo atrinkta grupė, kaip visada testui pasirinkti įvairaus amžiaus grupės žmonės ir jiems buvo duodamas darbas kuris reikalauja valios pastangų. Po eksperimento pastebėjo, kad dalyviai, kurie nesenai buvo metę rūkyti vėl pradėdavo, taip jie padarė išvadą, kad valia, tai ribotas resursas. Pavyzdžių nereikia ieškoti moksliniuose eksperimentuose, jų pilna ir kasdienybėje: atkreipkite dėmesį kaip sunku įmonės darbuotojams įsivažiuoti kai jie pakeičia darbą, kai keičiasi įmonės darbo procesai, kaip sunku laikytis dietologo rekomendavimų ar pradėti reguliariai sportuoti. Naujiems darbams mums reikia valios juos paversti įpročiu, o kai tampa įpročiu – valios pastangų nereikalaujama ir organizmas atlieka daugiau darbų su mažesniu resursu.

Kada prieinam kritinę valios ribą?

Atsidarom šaldytuvą ir pagalvojam: „na vis dėl to paimsiu šį torto gabalėlį“. Jeigu sąmoningai pažiūrėti į šį procesą tai gali būti daug veiksnių, bet dažniausias tai įpročio neturėjimas sveikai maitintis. Įprotis dažnai sudaro esminę vietą – jeigu neturim įpročio, mes turim pasinaudoti valios resursu, jeigu valios resursas tuo metu yra kritiškai išnaudotas, tada mes ja jau nebesivadovaujame, o pasiduodame įpročiams.

Ar įmanoma turėti daugiau valios?

Manau, kad tai ugdoma savybė kaip ir bet kuri kita žmoguje – visi turim skirtingą kiekį valios veikti sąmoningai, bet kuo daugiau veiksmų darome valingai, tuo daugiau šio vidinio resurso atsiranda. Tuo daugiau galime nuveikti darbų šiame gyvenime.

 

1 1244

Parašykite komentarą