Tai kitaip dar vadinamas „laimės hormonas“. Ši medžiaga išskiriama smegenyse natūraliai mums tampant laimingiems. Kam mums ji? Kodėl mes sirgdami psichinėmis ligomis bandom ją reguliuoti su vaistais? Ir kaip ją susireguliuoti natūraliu būdu.
Jeigu mes bandome sureguliuoti dopaminą vaistais, tai vyksta todėl, kad nežinom modelio kaip teisingai turi būti. Mes patys sukuriame iškreiptą laimės siekimo paveikslą, nesilaikome dėsnių, ir taip gauname liūdnas pasekmes.
Kaip būti laimingu
Laimingu galima tapti tiek reguliuojant savo kūno chemiją cheminiais preparatais, tiek gyvenant pagal universalius dėsnius. Taigi, kaip tapti laimingu pagal teisingus dėsnius? Pagal universalius dėsnius mes turime siekti tikslo, gal ir daug kartų nusivilti, mėgautis procesu ir kai pasiekiame tikslą už tai gauname milžinišką dopamino dozę, kad turėtumėm motyvacijos vėl to siekti. Bet mes patys pradedame gudrauti. Mūsų loginis protas sugalvoja schemą kaip tai apeiti ir gauti dopaminą greičiau. Juk kartais mes taip išaukštiname efektyvumą, o čia nereikia jokio efektyvumo, mes tiesiog turime išmokti mėgautis pačiu procesu, mėgautis ne pasiektais rezultatais, o pačia kelione. Išmokti džiaugtis kelione, dažnam yra didelis iššūkis, ypač tokiems žmonėms kurie orientuoti į tikslą. Juk svarbiausia tikslas, pasakytų jie… Bet iš tikrųjų svarbiausia kelias, o tikslas reikalingas tik krypčiai nustatyti, nes neturint tikslo nežinotumėm kokiu keliu eiti. Taigi tikslas būtinas kaip orientyras, bet svarbiausia yra kelias.
Keletas pvz. kaip mes gauname dopaminą netinkamai
Pavyzdžiui mes norime automobilio dabar, vietoj sunkaus darbo, nueiname ir nusiperkame automobilį lizingu, po nusipirkimo gauname dopamino dozę, bet pastangas kurias turėjome įdėti svajonės realizavimui tai atidėjome. O kaip dabar save motyvuoti kai moki už tai ką jau turi? Tada ir atsiranda nenoras ką nors daryti, nes motyvo nėra, nes tikslas pasiektas. Bet mes turime gauti dar dopamino, tada imame naują lizingą, nes reikia naujos dozės. Ir taip susikuriame dar vieną naštą, kurią sunku nešti. Taip elgiasi daugelis narkomanų – kuria problemą tik tam, kad gautų dozę, nors mes visuomenėje penkių paskolų turėjimą nutylime… lieka tik viduje užspaustos problemos, o puikuojamės savo prabangiais daiktais tam, kad tenkintumėm savo ego.
Kitas pavyzdys – narkomanas įgudęs į narkotikus. Ką daro narkotikai – jie suaktyvina malonumo receptorius, pvz. dopamino. Jaučiamės maloniai, gerai, laimingai, atrodo ko daugiau reikia… bet kai nustoja veikti chemija, laimės nėra – tada reikia naujos dozės. Tik ta riba tarp narkomano ir gydytojo paskirtų vaistų labai siaura. Nelabai svarbu ar chemines medžiagas perkame gatvėje ar vaistinėje su receptu, rezultatas vis tiek tas pats – turime žmogų, kuris nesugeba savarankiškai reguliuoti savo chemines medžiagas.
Pozityvaus mąstymo galia
Teisingas mūsų organizmo dopamino gamybos procesas yra labai svarbus. Nes visi mes norime būti laimingi. O dopaminas mums suteikia laimės pojūtį. Taigi keiskime savo kūno chemiją į daugiau džiaugsmo. Džiaukimės viskuo šiame pasaulyje, net smulkmenomis – patekėjusia saule, nauja diena, pasikeitusiu oru, bendravimu, naujais atradimais, kasdiene veikla… Taip mūsų organizmas pats sugeneruos daugiau laimės hormono, kuris mums suteiks daugiau motyvacijos ir džiaugsmo gyvenime.
Sąmoningas kvėpavimas
Laimė, tai būsena. Kokia būsena toks ir kvėpavimas. Pabandykite pakeisti savo kvėpavimą ir pamatysite kaip keičiasi būsena. Kvėpuokite giliai, ramiai, be pauzių ir pamatysite kaip išeinate iš prastos būsenos į gerą… Po rebefingo sesijos dauguma žmonių jaučia daugiau meilės sau ir kitiems, būna ramesni, aiškiau suvokia savo ir kitų veiksmus gyvenime kas sąlygoja daugiau laimės.